Twitter-dostu haber yazın, gazetecilere Twitter’dan ulaşın

Twitter-dostu haber yazın, gazetecilere Twitter’dan ulaşın

6Hem offline yayınlar hem de online portal ya da bloglar için içerik katkısı sağlayan gazeteciler her zamankinden daha meşguller. Onların zamanı daha değerli hale geldikçe, akıllı PR uzmanları gazetecilerin daha verimli çalışmasına yardımcı olarak kendi mesajları için görünürlük elde edebilirler.

Tweetlenebilir başlık atın!

– Başlığınız 140 karakteri geçmesin

Öncelikle bültenin tamamına veya ürün açıklamasına link veren kısaltılmış bir URL’i de dahil ettiğiniz ‘tweetable’ bir başlık düşünün. Unutmayın, başlık ve kısaltılmış URL Twitter’ın 140 karakter sınırı için uygun olmalıdır, böylece basit bir kopyala-yapıştır ile bilgileri paylaşmak isteyen herkes bunu yapabilir.

– Haberi haber yapan neyse 160 karakterin içerisinde anlatın

Tweetlenebilir bir başlık geliştirilmesi, Twitter’da en iyi nasıl iletişim kurulacağına aşina oldukça kolaylaşacak, daha çok öznel bir çalışmadır. Birçok durumda, zamirleri ya da bazı hrflri klmlrden kaldırmak gibi basit bir düzenleme yeterli olacaktır. Ancak bazen, alan gereksinimlerini karşılamak için açıklamalarınızda daha doğrudan bir dil kullanmalısınız. Twitter popülarite yaratmak için iyi olabilir, ama kesinlikle konuşma sanatı icra edilecek bir yer değildir.

Haberinizi görsel malzemeyle zenginleştirin

Hikayenizi görsel öğelerle güçlendirdiğiniz oranda bir gazetecinin dikkatini çekme şansınız artmış olacaktır. Düz metin yetersizdir. Gazeteci daha fazlasını ister.

Multimedya haber bültenleri, giderek iletişimin önemli bir parçası haline gelmektedir. Araştırmalar multimedya bültenlerinin düz metin muadillerine göre daha fazla ilgi çektiklerini göstermektedir. Multimedya haber bültenleri hem görünürlük hem de etkileşim yönünden düz metin bültenlerini önemli ölçüde geride bırakır:

  • Multimedya bültenlerin %82′si daha yüksek bir ortalama “Toplam Görünürlük Endeks” puanı üretir.
  • Multimedya bültenlerin %94′ü daha yüksek bir ortalama “Etkileşim Endeks” puanı üretir.

Tweetlerin ömrü kısadır

Sosyal medya analiz ve izleme hizmeti Sysomos, 1.2 milyar tweet üzerinde yaptığı araştırmada şu sonuçlara ulaşmıştır:

  • Tweet’lerin yalnızca %29’u cevap ya da reaksiyon yaratır. Bu reaksiyon %6 retweet edilme ve %23 cevap verilme (reply) şeklinde gerçekleşir.
  • Retweet’lerin %92’lik büyük bir bölümü ilk bir saat içinde gerçekleşir.
  • Cevap verilen (reply) tweet’lerin %85’ine tek cevap gelir.  %10’una iki cevap gelirken, %5’ine 3 cevap gelir.

Sonuç

Bültenleri tweetlenebilir yapmak ve mesajınıza bir resim ya da multimedya eklemek, sonuçları ve görünürlüğünü artırmak için kolay ve etkili yollardır. PR uzmanları bugün geleneksel bülten ve izleyicileri ötesinde düşünmek durumundadırlar. Çünkü artık kitleler farklı davranıyorlar: İlginç buldukları bilgi ve haberleri kendi kişisel ağları arasında paylaşıp yeniden yayınlıyorlar (böylelikle bilgi ya da haberin viral dağıtımı başlamış oluyor).

Sosyal medyanın sunduğu fırsatların farkına varmamak ve kitleniz için içerik paylaşımını kolaylaştırmayı ihmal etmek, gazeteciler ve blogcular kullanımı kolay – metin, görüntü, video ve sosyal medya bileşenleri ile – komple bir paket sunan mesajları tercih ettikleri için haber olma fırsatlarını sınırlayacaktır. Biraz özen ve birkaç rötuşla mesajınızın, günümüzün kalabalık dünyasında göze çarpmasını sağlayabilir ve kampanyanızın başarısı adına fark yaratabilirsiniz.

 

Kaynak: PR Newswire

Similar Posts
Y Kuşağı Facebook Kullanıcıları İçin Gizlilik Güvenlikten Daha Önemli
Y Kuşağı Facebook Kullanıcıları İçin Gizlilik Güvenlikten Daha Önemli
Sosyal ağlardaki gizliliğin kullanıcı açısından önemini araştıranTunnelBear‘ın yaptığı anket özellikle Facebook kullanıcıları hakkında önemli sonuçları gözler önüne seriyor. Araştırmaya göre genç kullanıcıların...
Sosyal Ağ Kullanıcılarının %65′i Mobil Cihazlarda Vakit Geçiriyor
Akıllı cihazların ve mobil kullanıcı sayısının artması ile doğru orantılı olarak her gün daha fazla kişi internete girmek için mobil...
Türkiye Mobil Bankacılık Pazarı Raporu Yayınlandı
Türkiye Mobil Bankacılık Pazarı Raporu Yayınlandı
Türkiye’nin önde gelen mobil uygulama geliştirme şirketlerinden biri olan Pozitron, Türkiye’de Mobil Bankacılık Uygulamaları adını verdiği raporu yayınladı. İstatistiksel verilerle birlikte bilgi içeren...

There are no comments yet, add one below.

Leave a Reply


Name (required)

Email (required)

Website

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>