Temel dinamikleriyle Dijital PR?

Temel dinamikleriyle Dijital PR?

dijital-pr-nedir-ekin-ulukok-9A60-0158-9051Dijitalin dört yanımızı sardığı şu günlerde, hayatımızdaki ifadelerin başına dijitalle ilgili kelimelerin eklenmediği bir an bile olmuyor. Sosyal TV, İnteraktif Medya, Online İnsan Kaynakları, Dijital PR. Peki nedir bu ifadelerin alışageldiklerimizden farkı? Başına dijital eklenince yepyeni bir anlam mı kazanıyorlar, yoksa eski anlamlarına birkaç özellik ekleniyor ve hızlıca yollarına devam mı ediyorlar? Tüm bu soruların cevabını tek bir yazı çerçevesinde veremesem bile temel hatlarıyla dijital PR ve basın bülteni servisi ile ilgili kısmına elimden geldiğince açıklık getirmeye çalışacağım.

 

Üniversite yıllarında Halkla İlişkiler Yönetimi dersine giren profesörümüzün bir lafı vardı, bu lafı ilk dersinden en son dersine kadar her dönem bize tekrarlamıştı:
“Bu bölümün adı Halkla İlişkiler ve bu kelimeyi her söylediğinizde ilk karşılaşacağınız soru: ‘Halkla ilişkiler nedir?’ olacak. Siz burada dört yıl bunu öğreneceksiniz ama değil dört yıl 40 yıl da okusanız bu soruyu hiçbir zaman tam anlamıyla cevaplayamayacaksınız. İşte halkla ilişkiler böyle bir şey.”

 

Çok genel çerçevede aktaracak olursam halkla ilişkileri tanımlamak için bir kurum ile sosyal paydaşlar arasındaki iletişim ve bilgi akışının yönetilmesi diyebilirim. Bu iletişimden etkilenen paydaşlar, kamuoyunun yanı sıra medya, söz konusu kurumun yatırımcıları, ortakları ve çalışanları gibi sıralanabilir. İletişimin yürütülmesi adına basına yönelik çalışmalardan kurum mensuplarını hedefleyen etkinliklere, sosyal sorumluluk projelerinden organizasyon ve konferans katılımlarına kadar gibi pek çok faaliyet sayılabilir. Peki bu çalışmaların online halleri nasıl olur? Faaliyetler arasından ilk maddeyi biraz açacak olursak, basın mensuplarına servis edilen bir basın bülteni aynen sosyal medya mensuplarına da yollanmalı mıdır? Sonraki adımına geçtiğimizde, basın mensupları için düzenlenen bir organizasyona sosyal medya fikir önderleri de davet edilmeli midir? Soru listesi böyle uzayıp gider. Elbette tek bir yazının içinde tüm soruları tespit edip cevaplamam mümkün değil, ancak adım adım ilerleyebilir ve geçmiş deneyimlerime dayanarak kendi yoğurt yiyişimi yansıtan belli başı birkaç kritik konuda fikir verebilirim.

 

Dijital iletişimde en temel noktalardan biri, dijitalin kendi içinde bölümlere ayrıldığının unutulmamasıdır. Bunu, iletişime geçilecek grupları bloglar, mikrobloglar ve sosyal ağlar şeklinde bölümlendirerek yapabiliriz. Bu grupların, yapısı gereği birbirlerinden ayrıldıkları ve kesiştikleri noktalar mevcut. Örneğin blogların ve mikroblogların yolları, bilgi verme amacı taşımaları noktasında birbirleriyle kesişirken, bloglar daha detaylı içerikler yayınlamaları, mikrobloglar ise bilginin özetlenerek doğrudan aktarımını hedeflemeleri bakımından birbirlerinden ayrılır. Arama motorları tarafından bakacak olduğumuzdaysa içeriğin indekslenmesi tarafında her iki grup da son derece önem taşımaktadır. Bu durumda benim önerim, basına servis edeceğiniz bir bülteni doğrudan blog ve mikroblog yazarlarına göndermek yerine şöyle bir sistem izlemeniz olacaktır. Öncelikle bülten servis etmek veya ettirmek istediğiniz blogları kendi içlerinde alanları doğrultusunda ayrıştırın. Bu ayrıştırmayı yaşam, profesyonel yaşam, eğlence, kültür sanat gibi blogların temel dinamikleri doğrultusunda yapabilirsiniz. Sonrasında bülteninizin dilinde, bu ayrıştırma doğrultusunda sesleneceğiniz kitlenin ilgisini çekecek revizyonlar yapın, örneğin yaşam alanındaki bloglara servis edilecek bültende samimi bir dil kullanırken, profesyonel yaşama yönelik bloglara servis edilecek bültende iş dünyasına yönelik popüler ifadeleri tercih edin. Bültene ekleyeceğiniz imajları da yine bu ayrıştırma doğrultusunda seçin ve çok yüksek boyutlarda görseller kullanmayın; çünkü blog yazarlarının basın mensuplarına gönderdiğiniz yüksek boyutlardaki görsellere ihtiyaçları yok. Bu tür yüksek boyutlu imajları bloglarına yüklemek onlara zaman kaybından başka bir şey ifade etmeyecektir. Bülteninizin dili ve görselini bu şekilde belirleyip düzenledikten sonra, içeriğine arama hacmi yüksek birkaç kelime ve link eklemeyi unutmayın. Böylece, yayınlanacak her bir yazıda arama motorlarında görüntülenme şansınızı biraz daha artırmış olursunuz.

 

Gelelim mikro bloggerlara göndereceğiniz bültenlere, mikro bloggerları da yine bloggerlarda olduğu şekilde temel dinamikleri doğrultusunda ayrıştırabilir ve bülteninizin dilini, görsellerini bu ayrıştırma doğrultusunda belirleyebilirsiniz. Ancak buradaki kritik nokta şu olacaktır, mikro bloggerlar kritik bilgiye en kestirme yoldan ulaşmak ve en hızlı şekilde yayınlayabilmek, hatta ilk yayınlayan olmak isterler. Bu nedenle de bülteninizi mümkünse ayrı bir dosya ile gönderinize eklemek yerine kolayca kopyalanabilecek şekilde e-postanızın içine yapıştırın. İmajları da kolaya indirilebilecek şekilde ortalama boyutlarda düzenleyin. Unutmayın, mikro bloggerlarda özet bilgi vermeniz, mikro bloglarda yayınlandığında ilgi çekebilecek kadar etkin bir dil kullanmanız çok kritiktir. Metninize ilgili link veya linkleri eklemeyi ihmal etmeyin, ancak çok fazla link eklemeniz dezavantajlıdır; hem kafa karışıklığı ve zaman kaybına sebep olur hem de arasından seçim yapmayı karşı tarafa bıraktığınızdan en önem verdiğiniz link dışında önem sıralamasında üçüncü veya dördüncü olan bir link ile duyuru gerçekleştirilebilir. Bu nedenle en önemli olan linki kendiniz seçerek gönderinizin içine ekleyin ve hatta mümkünse linkinizi url kısaltma sitelerinde kısalttıktan sonra servis edin, böylesi daha şık ve kısa gözükecektir.

 

Son olarak sosyal ağlardaki fikir öncülerine servis edeceğiniz bültenler için neler yapabilirsiniz. Sosyal ağların, kısa ve net bilgi paylaşımı açısından mikro bloglarla yolları kesişir. Ancak sosyal ağların temel farkı sadece bilgi paylaşımı değil, duygusal ve estetik açıdan da değerli olan içeriklerin paylaşılmasıdır. Yani içeriğiniz eğlence, hüzün, heyecan gibi duygusal bir anlam taşıyorsa veya estetik açıdan dikkat çekiciyse sosyal ağlarda paylaşılma ihtimali de o derece yüksektir. Sosyal ağlarda duygulara seslenme ve görsellik paylaşım sayısını artıran en temel dinamikler arasında yer alır. İçeriğinizi aynen mikro bloggerlara servis ettiğiniz şekilde kopyalanabilir ve özet haliyle hazırladıktan, en kritik link ve en çarpıcı görselle güçlendirdikten sonra, yukarıda saydığım temel dinamikleri taşıması için revizyonlar yapabilirsiniz. Böylece sosyal ağlarda paylaşmaya değer hale getirmiş olursunuz. Ancak unutmayın ki hem mikro bloglarda hem de sosyal ağlarda bir içeriği paylaştırmanın en etkili yöntemlerinden biri, bu içeriği yine mikro bloglar ve sosyal ağlar üzerinden servis etmektir. Bu nedenle mikro bloggerları ve sosyal medya fikir önderlerini hedeflediğiniz bir içeriği e-posta ile servis etmekten çok daha etkili olacağına inanıyorum. Ancak bu konu dijital PR ile sosyal medya yönetiminin yollarının kesiştiği noktalardan biri olmasından ve bu yazının çerçevesini fazlasıyla genişleteceğinden ötürü şimdilik girmemeyi tercih ediyorum.

 

 

Dijitale servis edilecek bültenlerle ilgili şimdilik bu kadar yeterli diye düşünerekten sözü daha fazla uzatmadan yazımı burada sonlandırıyorum. Umarım kafalardaki soru işaretlerinin ortadan kalkmasına  küçük de olsa bir katkısı olmuştur. Dijital PR ile ilgili yukarıda bahsettiğim diğer başlıklara en kısa zamanda yazmayı hedeflediğim gelecek yazılarımda değinmeyi planlıyorum. O zamana kadar bol bol okuyun, paylaşın ve sosyal kalın!

 

 

İmajlar: Bewe.co.uk ve Stetsonpr.wordpress.com

 http://blog.radikal.com.tr/Sayfa/temel-dinamikleriyle-dijital-pr-7268

Similar Posts
Sosyal medya faaliyetlerini neden halkla ilişkiler yönetmeli: 12 sebep
Sosyal medya faaliyetlerini neden halkla ilişkiler yönetmeli: 12 sebep
Yapılacak onca iş varken sosyal medyayı kimin yöneteceği üzerine kavga etmenin aslında kimseye bir faydası dokunmaz. Ancak gerçek şu ki...
Twitter-dostu haber yazın, gazetecilere Twitter’dan ulaşın
Twitter-dostu haber yazın, gazetecilere Twitter’dan ulaşın
Hem offline yayınlar hem de online portal ya da bloglar için içerik katkısı sağlayan gazeteciler her zamankinden daha meşguller. Onların...

There are no comments yet, add one below.

Leave a Reply


Name (required)

Email (required)

Website

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>