Sosyal medya kariyerine başlamadan önce mutlaka bilmeniz gereken 27 şey

Sosyal medya kariyerine başlamadan önce mutlaka bilmeniz gereken 27 şey

images (1)Dürüst olmak gerekirse her günüm sosyal medyada geçiyor. Vaktimin çoğunu bilgisayarımın başında geçiriyorum. Sosyal medya konusunda nadiren konuşurum (müşterilerle olan konuşmalar haricinde) çünkü bu benim için ‘kalemler’ hakkında konuşmak gibidir. Ne yaptıkları hakkında konuşmak yerine bunlardan birini kullanmayı tercih ederim.

Müşteriler için topluluk oluşturma ve marka görünürlüğü inşa etme, blog mesajları yazma ve benzer ilgi alanlarına sahip insanlar için içerik oluşturmada sosyal medya araçlarını kullanıyorum. İş geliştirme, müşteri hizmetleri, pazarlama, halkla ilişkiler, topluluk oluşturma, değişim yönetimi ve liderlik için sosyal araçlar internetin nimetlerinden biridir.

Eğer gerçekliğiniz ve amacınız buysa sosyal medyada çalışıyorum diyebilirsiniz.  Sosyal medyada çalışma hakkında bir kaç şeye işaret etmek istiyorum. Bunlar sadece, herhangi bir iletişim tabanlı, insan-merkezli çalışmanın zorluklarına benzer basit bir dizi gözlem; laf kalabalığı değil yani.

Bu listenin amacı yeni ve hızla değişen iş yaşamında çalışmayı, umduğundan farklı ve zorlayıcı bulan insanlarla bunları paylaşmak.

Sosyal medyada çalışmanın zorlukları:

1. İşe başladığınızda kimse sizin işe yarar bir şeyler bildiğinize inanmayacak ve belki de gerçekten bilmiyorsunuzdur.

2. Sosyal medya kültüründen ve sosyal medyadaki tecrübesiz insanlardan ötürü çok dilli olmanız gerekir; konuşurken ve iki kelime haznesi arasında çeviri yaparken.

3. Geleneksel olarak ölçülmemiş bazı şeylerin nasıl ölçülebileceğini anlamak zorundasınız ve neden bu ölçümlerin geçerli olduğunu açıklayabilmelisiniz. Hedeflere, hedeflerle eşleşen araçlara ve makul beklentilere ihtiyacınız olacak. Bir geçmişiniz olmadan bunu yapmak zordur.

4. Bazı eski kafalılar hala başarı kriteri olarak tıklama, görüntüleme ve yayınlanma rakamlarına bakacaktır.

5. İlgili sosyal ağa değişim getirmek için katılmış olmanıza rağmen, sizinle etkileşime geçen çoğu kimse değişimden en çok rahatsız olan kişiler olabilir. İşinizde ilgili ortamda sivrilmeniz bekleniyorsa dikkatli olmalısınız çünkü bu tür hikâyeler aykırı kişiler için iyi bir sonla bitmez.

6. Bazı insanlar işi büyütmek ve müşterileri memnun etmek için ilişki kurmanın değerini göremeyecektir, yıllardır yapılan fuarlar ve satış görüşmelerinde kurulmuş olan mevcut ilişkiler işin yakıtı olsa bile.

7. Bu işte iyiyseniz yaptığınız iş kolay görünür, ama öyle değildir ve ne kadar zor olduğunu da kimse önemsemez.

8. Bazı insanlar güvenilir cevapları tehlikeli, tehlikeli olanları ise güvenilir olarak okuyacak. Sosyal medya kültürünü anlamak bir öğrenme sürecidir, çoğu kimse aşama aşama ilerler.

9. Çoğu kişinin farklı bir aciliyet anlayışı olduğunu göreceksiniz. İnternetin hızını tecrübe ettikçe onlardaki aciliyet duygusu da biraz değişecek.

10. Sosyal medyada çalışmak büyüleyici derecede karizmatik değildir.

11. Çalışılan saate göre ödeme yapılır ki bu işi daha az çekici hale getirir.

12. Eğer güçlü bir topluluk inşa edebilirseniz hatalarınız da herkese açık olur.

13. Eğer güçlü bir topluluk oluşturursanız, bazı kişiler kendiniz için yaptığınız tüm şeyleri internette ünlü olmak için yaptığınızı düşünebilir ve bu doğru da olabilir.

14.  Diğerlerinin ne yaptığını övdüğünüz zaman bazılarının kafası karışabilir; onlardan olmakla suçlanabilirsiniz.

15. Kişisel olarak elinizi taşın altına koymanız gerekecek ve eş zamanlı olarak tarafsız da olmalısınız.

16. Bazı şeyleri doğru bir şekilde dile getiremeyen kişiler tarafından eleştirileceksiniz.

17. Ne hakkında konuştuğunu bilmeyen kişiler tarafından eleştirileceksiniz.

18. Güçlü fikirlerinizi hayata geçirecek kaynaklarınız olmayacak.

19. Bazı fikirleriniz, siz onları hayata geçiremeden modası geçmiş hale gelecek.

20. Sadece diğer sosyal medya profesyonelleri ne yaptığınızı anlayacak; beğendiğiniz birinin tweet’ini retweet’lediğinizdeki heyecanı ifade edemeyeceksiniz.

21. Yakın arkadaşlarınız, online arkadaşlarınıza offline arkadaşlarınızdan daha fazla değer verdiğinizi düşünecek ki; bu doğru da olabilir.

22. Online olarak sosyal olmanızın anlamı offline olarak da sosyal olmalısınız demektir.

23. Hiç kimsen sosyal medya etkileşiminde her yönüyle mükemmel olamaz.

24. Nerede oturduğunuz, durduğunuz, dinlediğiniz ya da konuştuğunuzdan bağımsız olarak bütün resmi görmek ve cevap verebilmek için bakış açınızı değiştirmek zorundasınız.

25. Sosyal medyanın insanlar hakkında olduğunu unuttuğunuzda birileri bunu size hatırlatıyor olacak — hatta bazen siz unutmasanız bile hatırlatacaklar.

26. Her gün daha da fazla odaklanmaya gereksinim duyacaksınız, insanların size güvenebilmesi için önce siz kendinize güvenmelisiniz ve daha fazla şeyi her zamankinden daha da hızlı öğrenmek durumundasınız.

27. Eğer çalıştığınız kurumla sosyal medyayı tanıştıran ilk kişiyseniz, insanların bugüne kadar asla yaşamadıkları bir deneyimin olası sonuçlarını hayal etmesini sağlamak gibi zor bir görevin üstesinden gelmek zorunda kalacaksınız.

Sosyal medyada çalışmadan önce bilmeniz gereken 27 şey işte bunlar ve bu 27 maddeyi değerli kılan şey de şu: Her düş kırıklığının içinde lider olma şansı vardır, bunu yakalayın ve insanları, tek başına yapamayacağımız şeyleri yapabilmek için yardıma çağırın. Müşteriler, işverenler, yatırımcılar, ortaklar gibi her kim başarıya katkıda bulunabilecekse, onların yardımı ve desteğiyle emek, çaba ve enerjiyi işe yansıtabiliriz. Bu yeni araçlarla neleri daha hızlı, kolay etkili ve anlamlı şekilde yapabileceğimizi insanlara gösterdiğimizde ilk teması da kurmuş oluruz.

Eminim listeye ekleyebileceğiniz şeyler vardır. Sosyal medyada çalışmak hakkında siz insanların neleri bilmeye ihtiyacı olduğunu düşünüyorsunuz?

Kaynak: Successful-Blog.com

– See more at: http://www.prrehberi.com/sosyal-medya-kariyerine-baslamadan-once-mutlaka-bilmeniz-gereken-27-sey/#sthash.YT3U7Z9Z.dpuf

Similar Posts
Y Kuşağı Facebook Kullanıcıları İçin Gizlilik Güvenlikten Daha Önemli
Y Kuşağı Facebook Kullanıcıları İçin Gizlilik Güvenlikten Daha Önemli
Sosyal ağlardaki gizliliğin kullanıcı açısından önemini araştıranTunnelBear‘ın yaptığı anket özellikle Facebook kullanıcıları hakkında önemli sonuçları gözler önüne seriyor. Araştırmaya göre genç kullanıcıların...
Twitter Sosyal Ticaret İçin Uygun Değil
Twitter Sosyal Ticaret İçin Uygun Değil
Twitter’la karşılaştırıldığında Facebook, 10 kat daha fazla paylaşım sayısına, 20 kat daha büyük web trafiğine ve 30 kat daha fazla...
Okuyucuların ilgisini çekecek 20 içerik fikri
Okuyucuların ilgisini çekecek 20 içerik fikri
Günümüzde sosyal medya adeta aç bir canavar gibi sürekli beslenme ihtiyacı içinde ve okuyucuların yeniden gelmesini sağlayacak içeriğe ihtiyaçları var....

There are no comments yet, add one below.

Leave a Reply


Name (required)

Email (required)

Website

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>