Okuyucuların ilgisini çekecek 20 içerik fikri

Okuyucuların ilgisini çekecek 20 içerik fikri

networkGünümüzde sosyal medya adeta aç bir canavar gibi sürekli beslenme ihtiyacı içinde ve okuyucuların yeniden gelmesini sağlayacak içeriğe ihtiyaçları var.

Bu sosyal medyanın en büyük zorluklarından biri.

Bir çok kurumun ve blog yazarının çeşitli türde içerikler üretebilmek için ilham gelmesini bekleyecek zamanlarıysa yok. İşte size içerik üretirken yardımcı olacak bazı fikirler:

1. Listeler oluşturun.

Sıkıcı görünebilir. Gündelik yaşamda faydalı ipuçlarını ya da yapılacak şeyleri ‘İlgi çekici videolar oluşturmak için 10 ipucu’ gibi insanların tıklayabileceği bir başlıkla listeleyin. İçeriği bölmek okunmasını kolaylaştırır ve okuyucuya zamanlarını boşa harcamadığınızı gösterir.

Örnek: “Twitter takipçi sayısını artırmak için 10 güçlü ipucu”

2. Negatif tutum.

Birçok insan kötü haberleri ya da kaçınabilecekleri şeyleri duymayı tercih eder. Üzücü ama gerçek. Hikâyenize negatif bir açıdan yaklaşın, ne kadar trafik çektiğine şaşıracaksınız.

Örnek: “LinkedIn’de kişisel marka yönetimi: Kaçınılması gereken 10 hata”

3. İnfografikler paylaşın.

İnfografikler sayısal verilerin metin ve görsellerle birlikte sunulmasıdır. İnsanlar onları Pinterest ve Twitter üzerinden paylaşır.

Örnek: “Google’ın seveceği içerikler yaratmak için 23 tavsiye [İnfografik]”

4. İçerik sunun.

Bir konuyu ele alın ve Google araştırmasıyla bu konuda yazılmış en iyi makaleleri bir araya toplayın. Ekleyeceğiniz bir yorumla paylaşın. Tüm bilgiyi tek bir yerde toplayarak okuyucularınızın zaman ve emekten tasarruf yapmasını sağlarsınız.

5. ‘Nasıl yapılır?’ı anlatın.

İnsanlar basit yönergeleri severler. Okuma, anlama ve uygulama işlerini kolaylaştıracak şekilde ‘Nasıl yapılır?’ başlıklı paylaşımlarda bulunun. Okuyucular blog sayfanıza değer verecek ve takdirle karşılayacaktır.

Örnek: “Pinterest hesabınızı nasıl doğrularsınız ve neden doğrulamalısınız?”

6. Haberleri paylaşın.

İnsanlar kendi sektörlerinde, şehirlerinde ve dünyada neler olup bittiğini bilmek istiyor. Onların haberlere kolay ve çabuk şekilde ulaşmalarını sağlayın. Oluşturun, yayınlayın ve bu içeriği hızla tanıtın. Huffington Post ve Mashable bu nedenle başarılı.

Örnek: “Apple, Twitter hakkında çok önemli bir duyuru yaptı”

7. Araştırma yapın.

Olayları iyi yapılandırılmış makaleler şeklinde sunun. Olaylar tekil bir kaynaktan ya da çoklu kaynaklardan olabilir. İnsanlar bunların çıktısını alıp yöneticisinin önüne koyabilir. Eğer bir üniversite araştırması doğru diyorsa, öyledir! İnsanların çoğu o ilk adımı atmadan önce kanıt ister.

Örnek: “5 prestijli marka Facebook’ta nasıl bir yenilik getirerek yer aldı”

8. Vaka çalışmaları listeleyin.

Araştırmalar güzeldir, vaka çalışmalarıysa gerçek dünyada bunların nasıl ortaya çıktığını kanıtlar. Vaka çalışmalarından bir liste sağlayın ve çalışmalara konu olanlar onun tanıtımına katkı sağlasın.

Örnek: “5 başarılı Facebook pazarlama kampanyası [Örnek vaka]”

9. Eskimeyen içerik paylaşın.

Web sürekli taze içerik gerektirir. Böyle bir ortamda insanlar sıklıkla eski bir içeriğin iki yıl öncesinde olduğu gibi bugünle de alakalı olabileceğini unutur. Eskimeyen içerikler, okuyucularınızla uzun süre paylaşabileceğiniz içeriklerdir. Sistemi, yapıyı anlatan ya da o konudaki ilkeleri kapsayan içerikler oluşturun, bunlar içeriğin ömrünü uzatacak ve ona süreklilik kazandıracaktır.

Örnek: “Sosyal medyayı kullanarak ürün lansmanı yapmanın 10 yolu”

10. Görsel paylaşın

Hikâyeyi, konsepti, fikri anlatan görseller, ekran görüntüleri kullanın. Görseller duygusal etki bırakır ve insanlar bunları Facebook’ta diğer içerik tiplerinden çok daha fazla paylaşır.

11. Videolar oluşturun.

İçerik oluştururken hikâye ve fikirlerinizi birçok yolla paylaşabilirsiniz. Videolar artık kolayca internete yüklenebiliyor, içerik pazarlama faaliyetlerinize videoları da eklemelisiniz. Doğrudan kendi kameranızla videolar çekerek hikâyenizi zenginleştirebilir ya da Youtube videolarını paylaşabilirsiniz.

12. SlideShare paylaşımlarında bulunun

SlideShare, PowerPoint sunumlarının Youtube versiyonudur. İnsanlar genelde içeriği erişilebilir ve çekici yapmanın anlamını hafife alır. SlideShare fikir ve kavramların kolay ve hızlıca görüntülenmesini sağlayan oldukça görsel bir platformdur. Makale, araştırma ve blog gönderilerinizi PowerPoint’e koyabilir ve SlidaShare’e yükleyebilirsiniz.

İçerik için bir format olarak SlideShare’i ciddiye almalısınız.

Örnek: “Sosyal medya pazarlamasına nereden başlanır? [Sunum]“

13. “En iyi 10″ listeleri oluşturun.

İnsanlar hemen hemen her kategoride ve sektörde kim veya neyin en üstte olduğunu bilmeyi sever. Bunu gösteren içerikler üretin ve trafiği görün.

Örnek: “En iyi 10 Pinterest tahtası”

14. Araçlar ya da uygulamalar hakkındaki gözlemlerinizi yazın

Herkes internette hayatı kolaylaştıracak araçlar ve uygulamaları arıyor. Okuyucularınızın yazılımı bulmasını ve indirmesini kolaylaştırın.

Örnek: “Her blog yazarının bilmesi gereken 10 WordPress eklentisi”

15. Problemleri çözün.

Sektörünüzde kronik hale gelmiş ana sorunların çözümlerine yönelik adım adım talimatlar sağlayın. Bu içerik, okuyucularınıza büyük bir değer sunar ve içerik oluşturma her zaman katma değer yaratma hakkındadır.

Örnek: “Facebook’ta beğeni ve takipçi sayısını artırmak için 20 yol”

16. İstatistikleri ve bulguları derleyin.

En son istatistikler ve veriler hakkındaki içerikler her zaman tıklanır ve paylaşılır. Bu makaleler her zaman ilgi çeker.

Örnek: “2012 yılına ait sosyal medya pazarlaması hakkında 72 istatistiksel veri”

17. Alıntıları paylaşın.

Twitter ya da Facebook’ta bir alıntı paylaşın ve beğenilerdeki sıçramayı görün. İnsanların gözünde parıltı oluşturmak için ilham veren bir alıntı gibisi yoktur.

18. Podcastler oluşturun.

Podcasting birkaç yıl önce müthiş rağbetteydi ve şimdi yeniden canlanıyor. Teknoloji podcast oluşturmayı her zamankinden daha kolay hale getirdi. Ancak sadece podcast için içerik üretmeyin, eski bir makaleyi alın ve podcast’e dönüştürün. İçerik hala aynı fakat farklı bir ortamda. İnsanlar onu indirip, araba kullanırken, araçta seyahat ederken ya da parkta otururken dinleyebilir.

Örnek: “Pazarlama öldü!”

19. E-kitap yazın.

İçeriği e-kitaba çevirmek onun yayılması için harika bir yoldur. Değerli bilgiler sunan bir e-kitaba erişim için insanlardan isim ve e-posta adresleriyle kayıt olmalarını isteyerek kendi e-posta listenizi oluşturabilirsiniz.

20. Transkript (ses kaydı dökümü) paylaşın.

Transkript hizmetleri artık kolay ve düşük maliyetli. Transkriptler podcast ya da vidounuzu belgelere dönüştürür.

Yukarıdaki önerilerden hangisi sizin için daha uygun, denemek istedikleriniz hangileri? Bu önerilere siz neleri eklemek istersiniz? Lütfen yorumlarda belirtin.

Kaynak: JeffBullas.com

 

Similar Posts
Y Kuşağı Facebook Kullanıcıları İçin Gizlilik Güvenlikten Daha Önemli
Y Kuşağı Facebook Kullanıcıları İçin Gizlilik Güvenlikten Daha Önemli
Sosyal ağlardaki gizliliğin kullanıcı açısından önemini araştıranTunnelBear‘ın yaptığı anket özellikle Facebook kullanıcıları hakkında önemli sonuçları gözler önüne seriyor. Araştırmaya göre genç kullanıcıların...
Twitter Sosyal Ticaret İçin Uygun Değil
Twitter Sosyal Ticaret İçin Uygun Değil
Twitter’la karşılaştırıldığında Facebook, 10 kat daha fazla paylaşım sayısına, 20 kat daha büyük web trafiğine ve 30 kat daha fazla...
Gazetecilikteki değişim halkla ilişkileri de değişmeye zorluyor
Gazetecilikteki değişim halkla ilişkileri de değişmeye zorluyor
Toplu işten çıkarmalar ve değişen medya düzeni gazetelerde iş yapma biçimini değiştirdi; artık çok daha kısıtlı personelle ve çok daha kısıtlı bir...

There are no comments yet, add one below.

Leave a Reply


Name (required)

Email (required)

Website

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>