Basın bülteninizin çöpe gitmesini önleyecek 6 öneri

Basın bülteninizin çöpe gitmesini önleyecek 6 öneri

inbound-pr-funnel-2Ürün ve hizmetlerinin bir köşe yazısında yer almasını umarak, halkla ilişkiler uzmanlarından ve iş sahiplerinden her hafta düzinelerce bülten, yazı ve bilgilendirme mesajı alıyorum. Bunu denedikleri için onları suçlayamam; çalıştığım yayın geniş bir küresel erişime ve etkiye sahip. Üzülerek söylemeliyim ki, gönderilen bu yazıların birçoğu çöpe gidiyor.

Eğer bülteninizin medyada yer almasını istiyorsanız kalıplaşmış, ezber yaklaşımlardan kaçının. Bu tür yaklaşımla medyada belki birkaç yerde görünebilirsiniz ama asla gerçekten olmak istediğiniz yerde değil.

Bana bir basın bülteni gönderdiğinizi varsayalım. İşte size neleri yapıp neleri yapmamanız gerektiğine dair bir kaç ipucu:

Hikayenizin eşsiz ya da benzersiz olduğunu bana söylemeyin. Alınmayın ama gerçekten öyle değil. Erişte çorbasıyla ilgili etrafta binlerce hikâye var. Sabahın üçünde “Evreka” diye bağıran türden binlerce hikâye var.  Paraya sıkıştığınız anda size uygun kredi vereceğini söyleyen hikâyelerden binlerce var. Hikâyeniz haklı olarak sizin için büyüleyici çünkü onu yaşayan sizsiniz fakat ortalama bir okuyucu için diğer girişimcilerin hikâyelerinden pek de farklı değil. Hikâyenizin benzersiz ya da eşsiz olduğunu iddia etmek bir beklenti yaratır ve eğer bu beklentiyi karşılayamazsanız bültenin geri kalanı bundan olumsuz etkilenir. Ayrıca hikâye gerçekten benzersizse, buna okuduğumda ben karar vereceğim, sizin bana söylemenize gerek yok.

Tanıtım için ufak bir yardımın sizin için ne kadar önemli olduğunu bana söylemeyin. Bundan iki tarafın da nasıl kazançlı çıkacağını bana açıklayarak zamanı boşa harcamayın. Daha da kötüsü başkalarına yardımcı olmak için hikâyenizi benimle paylaşmak istediğinizi iddia etmeyin. Tanıtım istediğinizi ve nedenini biliyorum. Anladım. Böyle iyiyiz.

Geçenlerde ne yazdığımı biliyorum. “Geçenlerde misyon cümleleriyle ilgili bir yazı yazmıştı. Ona, kuruluşların misyon cümlelerini belirlemede onlara nasıl yardımcı olduğumuzu anlatan bir yazı göndermeliyim” şeklinde düşünmek kolay. Fakat daha bu konuda yeni yazı yazdım. Ancak belki seneye ya da daha sonra belki tekrar bu konuda yazarım. Bir yazıda o konuyu işledim diye ilgili konuya sonsuz hayranlık duyduğumu sanmayın.

Öte yandan aynı konu hakkında farklı bakış açıları üzerine benimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Örneğin, Twitter’da bir şey yazdım ve bir okurun oldukça farklı bakış açısı konuyu başka yere taşıdı; onun bu konudaki e-maili, yanlış düşündüğümü fark ettiğimi belirten başka bir tweet’le son buldu. Aynı konu üzerindeki farklı bakış açıları o gün dikkatimi çeker seneye ya da daha sonra değil.

İlgi alanlarımı biliyorum. Gece yarısı sahilde yürümekten hoşlandığımı kesinlikle bilmenize gerek yok.  (Gerçi bundan kim hoşlanmaz?) Yine de birkaç gönderiyi tarayarak, bisiklete binmekten, kitaplardan hoşlandığımı göreceksiniz, bazı profesyonel atletleri bildiğimi, daha fazla yan ödemenin iyilikten çok zarar getireceğini düşündüğümü (ki birçok kişi buna katılmayacaktır) ve benimle ilgili diğer şeyler hakkında biraz daha fazla bilgiye sahip olacaksınız.

Eğer gerçekten dikkatimi çekmek istiyorsanız, “Yazarın son zamanlarda yazdığı bazı şeylerden bahsedip ne kadar hoşunuza gittiğinden söz etmek” gibi nafile çabalardan kaçının. Bunun yerine konu üstünde benim ilgimi çekebilecek farklı bakış açılarını bulmak için biraz çaba sarf edin. Eğer bunu yapmak işinize gelmiyorsa o zaman tanıtıma gerçekten ihtiyacınız yok demektir.

Kısa biyografi parçaları göndererek onlardan bir şey çıkmasını beklemeyin. Düz sıradan biyografi parçaları işteki hikâyenizin sıkıcı olduğunu söyler. (En azından ben öyle düşünüyorum.) Ne yaptığınızı bilmek istemiyorum, ne bildiğinizi bilmek istiyorum. Eğer bir girişiminiz varsa, finansman konusunda öğrendiğiniz 5 şeyi paylaşın. Eğer bir ürün geliştirdiyseniz, süreç esnasında yaptığınız 4 hatayı paylaşın. Eğer yeni bir pazara girdiyseniz, pazardan pay almak için uyguladığınız 3 stratejiden bahsedin. İyi makaleler, deneyimlerinizden, hatalarınızdan ve bilgi birikiminizden diğerlerinin bir şeyler öğrenebilmesine olanak tanır. Daima okuyucuların yararı, faydası üzerine odaklanın.

Daha fazlasını söylemek zorunda olduğunuzu düşünüyorsanız, gerçekte daha azını söylemelisiniz. Bazı insanlar, yazarların tembel olduğunu ve kendi yazdıkları gibi hikâyelere baktığını düşünüyor. Tembellik kısmı için bir şey diyemem fakat bir konu üstüne yazılmış kapsamlı ve gereksiz istatistiklerle dolu 1000 kelimelik bir yazıyı gerçekten okumak istemiyorum. En iyi ürün birkaç cümleyle tanımlanabilmelidir, aynısı yazdıklarınız için de geçerli.

“Kadınlar şu anda dünyada 18.4 trilyon $ olan tüketim harcamalarının 13 trilyon $’ını kontrol ediyor, ne var ki kadınların %71′i markaları sadece güzellik ve temizlik ürünleri üstünden değerlendiriyor. Markaların kadınlar için nasıl daha iyi pazarlanacağını duymak ister misiniz?”

Evet, sanırım istiyorum.

Kaynak: Inc.com

Similar Posts
Y Kuşağı Facebook Kullanıcıları İçin Gizlilik Güvenlikten Daha Önemli
Y Kuşağı Facebook Kullanıcıları İçin Gizlilik Güvenlikten Daha Önemli
Sosyal ağlardaki gizliliğin kullanıcı açısından önemini araştıranTunnelBear‘ın yaptığı anket özellikle Facebook kullanıcıları hakkında önemli sonuçları gözler önüne seriyor. Araştırmaya göre genç kullanıcıların...
Sosyal Ağ Kullanıcılarının %65′i Mobil Cihazlarda Vakit Geçiriyor
Akıllı cihazların ve mobil kullanıcı sayısının artması ile doğru orantılı olarak her gün daha fazla kişi internete girmek için mobil...
Türkiye Mobil Bankacılık Pazarı Raporu Yayınlandı
Türkiye Mobil Bankacılık Pazarı Raporu Yayınlandı
Türkiye’nin önde gelen mobil uygulama geliştirme şirketlerinden biri olan Pozitron, Türkiye’de Mobil Bankacılık Uygulamaları adını verdiği raporu yayınladı. İstatistiksel verilerle birlikte bilgi içeren...

There are no comments yet, add one below.

Leave a Reply


Name (required)

Email (required)

Website

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>